Ze života ve vile

Halabala ve vile

Známý designér Jindřich Halabala zkultivoval díky kvalitním produktům za dostupnou cenu tisíce domácností po celém Československu a proslavil zdejší design daleko za hranicemi naší republiky. Ve spolupráci se studiem Nanovo vystavujeme další legendární kusy jeho nábytku.

Přečíst

Ve sklárně s Františkem Jungvirtem

Současný design a výtvarné umění mají ve vile své místo. Jedním ze zapojených umělců je sklářský výtvarník František Jungvirt. Jeho vázy jsou uměleckými objekty, které podle mnoha návštěvníků vypadají, jako by byly ve vile odjakživa.

Přečíst

Sestry z první republiky. Co spojuje Volmanovu vilu a vilu Stiassni?

Volmanova vila bývá často přirovnávána k vile Tugendhat, ale hodně společného má i s jinou brněnskou kráskou - vilou Stiassni. Přesvědčit se mohli posluchači přednášky pořádané v rámci doprovodného programu výstavy Iconic Houses - Ikony české avantgardy 13.3. v Brně. Příběhy obou vil představily Zuzana Kadlečková (kurátorka Volmanovy vily) a Kateřina Konečná (kastelánka vily Stiassni).

Přečíst
Stavba je dokladem integrace Československa do proudu evropské avantgardy. Pro mne je ale mnohem víc než to, je autentickým dílem, plným výtvarnosti a exprese. Na pohled domem s jednoznačným konceptem a řádem, uvnitř uvolněnou kompozicí tvarů, materiálů a barev, která pracuje se světlem jako čtvrtým rozměrem. Tím nabízí v každou denní dobu odlišný a jedinečný vjem prostoru.
Marek Tichý
Architekt a autor rekonstrukce
Samozřejmě se mi ve vile opravdu velmi líbí originální koupelny a vtipným příběhem opředená luxferová stěna v hale, také jsem si oblíbila palácovou enfiládu v přízemí, schodiště jako vložený sochařský objekt a večerní pohled na rozsvícenou vilu z příjezdové cesty.
Markéta Čejková
Historička umění
Ohromení, to je asi to nejvýstižnější slovo. Velkorysost prostorů, dokonalost uspořádání, pro pohodlně luxusní bydlení jako stvořené. Přitom jsem nikdy neměla sebemenší pocit nějaké okázalosti, všechno je tu tak samozřejmé.
Radomíra Sedláková
Historička a teoretička architektury
Volmanova vila je unikátním příkladem pozdního československého funkcionalismu 30. let, ve kterém se snoubí racionalismus vrcholného funkcionalismu a nové formální tvarosloví organické architektury. Plasticita formy, práce s rozmanitými materiály a barvami z ní činí komplexní skulpturálně a emocionálně utvářené dílo.
Adam Štěch
Kurátor a novinář

Chcete dostávat zprávy o novinkách?

Zanechte nám Vaši e-mailovou adresu a o zbytek se rádi postaráme.

Děkujeme za Váš zájem o Volmanovu vilu!
Moc nás to mrzí, ale něco se pokazilo, zkuste to prosím ještě jednou.