Ze života ve vile

Nejhezčí momenty roku ve vile

Rok 2023 si budeme navždy pamatovat jako rok první kompletní sezóny ve vile, v jejímž závěru jsme přivítali 7000. návštěvníka. S každou milou recenzí a poděkováním rostla i naše motivace přidávat další termíny a zpřístupnit vilu všem, kteří mají vášeň pro moderní architekturu. Jaké byly nejhezčí momenty uplynulého roku?

Přečíst

Jak se fotí architektura

Stojíme v zahradě vily mezi vzrostlými stromy už dobrou půlhodinu. Od úst nám jde pára a lehce se pohupujeme ze strany na stranu. Vilu konečně pokryl bílý poprašek sněhu a vydržel dostatečně dlouho na to, aby k nám stihl dorazit Radek Úlehla. Ten teď střídavě kouká na vilu a do hledáčku fotoaparátu. Občas znalecky pohlédne na oblohu. Vyčkává. Na správný paprsek slunce, na nejlepší lom světla. Cvak.

Přečíst

Když se ve vile zabydlí labutě

Zatímco na Labi si musíme na labutě počkat, ve vile je můžete spatřit kdykoliv. A ne jen tak ledajaké. Tyhle z dílny Kutulu jsou z bukového dřeva a s láskou vyráběné. Designérka Pavla Boháčová je tvoří společně se svým týmem. Tyto řemeslné hračky mohou hravě posloužit jako doplněk interiéru, potěší každou dětskou duši a teď i návštěvníky vily Volman.

Přečíst
Stavba je dokladem integrace Československa do proudu evropské avantgardy. Pro mne je ale mnohem víc než to, je autentickým dílem, plným výtvarnosti a exprese. Na pohled domem s jednoznačným konceptem a řádem, uvnitř uvolněnou kompozicí tvarů, materiálů a barev, která pracuje se světlem jako čtvrtým rozměrem. Tím nabízí v každou denní dobu odlišný a jedinečný vjem prostoru.
Marek Tichý
Architekt a autor rekonstrukce
Samozřejmě se mi ve vile opravdu velmi líbí originální koupelny a vtipným příběhem opředená luxferová stěna v hale, také jsem si oblíbila palácovou enfiládu v přízemí, schodiště jako vložený sochařský objekt a večerní pohled na rozsvícenou vilu z příjezdové cesty.
Markéta Čejková
Historička umění
Ohromení, to je asi to nejvýstižnější slovo. Velkorysost prostorů, dokonalost uspořádání, pro pohodlně luxusní bydlení jako stvořené. Přitom jsem nikdy neměla sebemenší pocit nějaké okázalosti, všechno je tu tak samozřejmé.
Radomíra Sedláková
Historička a teoretička architektury
Volmanova vila je unikátním příkladem pozdního československého funkcionalismu 30. let, ve kterém se snoubí racionalismus vrcholného funkcionalismu a nové formální tvarosloví organické architektury. Plasticita formy, práce s rozmanitými materiály a barvami z ní činí komplexní skulpturálně a emocionálně utvářené dílo.
Adam Štěch
Kurátor a novinář

Chcete dostávat zprávy o novinkách?

Zanechte nám Vaši e-mailovou adresu a o zbytek se rádi postaráme.

Děkujeme za Váš zájem o Volmanovu vilu!
Moc nás to mrzí, ale něco se pokazilo, zkuste to prosím ještě jednou.